Every Child, Every Chance, Every Day

Menu

Every Child, Every Chance, Every Day

Staff List

You are here: Staff > Staff List

The Leadership Team

Mrs Hazel Hayter (Executive Headteacher)
Mrs Annette Hixon (Head of School)
Mr Ryan O'Hearn (Head of Teaching and Learning)
Mrs Jo Tearle (Deputy Head)
Mrs Anne Booth (Assistant Head)

Support Team
Karen Allen (Family Support Worker)
Sarah Nutbeam (Inclusion)
Bridget Patten (SENDco)
Joan Kavanagh; Flora McCallum (ELSA)

Contact

Year 3

Mr Ben Tabner - Bumblebee (Year Leader, Maths Lower School)
Miss Carey - Butterfly (PE Lower School)
Mrs McQuay/Mrs Booth - Dragonfly (PSHE: Curriculum (incl. Circle time check in/out, School PSHE assemblies & visitors, Eco Warriors) (Assistant Head)
Mrs Sarah Mintram, Miss Abigail Peck (Teaching Assistants)

Contact

Year 4

Mrs Jo Tearle - Goldfinch (Deputy Head)
Mr Alex Tough - Golden Eagle (PSHE: Pupil Voice/Rights Respecting Schools)
Miss Mary-Anne Broadway - Osprey (Art & Design Technology)
Mrs Ewelina Zalewska , Mrs Kavita Savjani (Teaching Assistants)

Contact

Year 5

Miss Ria Fearn - Sea Otter (Year Leader, Maths Upper School)
Miss Kathryn Blake - Malamute (Science)
Miss Louise Vincent/Mrs Clare Mendez - Orca (Science & Humanities Greater Depth (incl. STEM)) (PE Upper School & Rock Challenge)
Mrs Skevi Netiatis (Teaching Assistants)
Mrs Chris Richmond, Mrs Angela Wright

Contact

Year 6

Mr Jon Griffiths - Meerkat (Year Leader, KS2 Assessment & Transition, Humanities)
Mrs Kerri Davie - Zebra (English)
Miss Nicola Harding/Mrs Colette Jansen - Lion (Outdoor Learning & House Captains/House Events) (RE/P4C)
Mrs Connelly (Booster) - on maternity leave

Mrs Fiona MacCallum, Mrs Chris Richmond, Miss Liane Hopkins, Mrs Parkes (Teaching Assistants)

Contact

The Office Team

Mrs Sue Prince - Senior Administration Officer
Vacant - Administration Officer
Miss Hayley Colligan - Finance

Russell Hack - ICT Technician
Robert Davies - Site Manager

Contact

"Pupils work hard and make good progress."